Tiedotteet
Monty Pythonin Spamalot -musikaalin ritarit kopsuttelevat Törnävän kesäteatteriin
19.10.2018

Monty Pythonin Spamalot-musikaalin rooleissa nähdään mm. Aku Hirviniemi (vas.), Anna Victoria Eriksson, Olli Rahkonen ja Henrik Hammarberg. Kuva: Sami Kilpiö
Jo musikaalin avauslaulussa ylistetään Suomea, tuota ponivaellusten ja kalalla läiskinnän maata. Vai? No, joka tapauksessa legendaarisen Monty Python -koomikkoryhmän tuotos nähdään nyt ensimmäistä kertaa ikinä suomeksi. Se tapahtuu heinäkuussa 2019 Seinäjoen kaupunginteatterin suvinäyttämöllä.
Monty Pythonin Spamalot -musikaali on kookos – siis kookas tuotanto ja iso panostus Seinäjoen kaupunginteatterilta. Teoksessa lavalla laulaa ja tanssii toistakymmentä esiintyjää.
– Nyt ei pelata varman päälle, vaan otetaan riski pähkähullulla musikaalilla! On aina kiehtovaa tehdä jotain uutta, iloitsee Seinäjoen kaupunginteatterin taiteellinen johtaja Christian Lindroos.
Musikaalissa ollaan sekä keskiajan Englannissa että nyt, täällä. Spamalot parodioi mytologista tarinaa kuningas Arthurista ja pyöreän pöydän ritareista, jotka jumala pistää etsimään Graalin maljaa. Tehtävä vie kuninkaan ja hänen ritaripoppoonsa erikoisiin paikkoihin ja hullunkurisen outoon seuraan. Päät on pidettävä joko pystyssä tai kohdattava hirvittävän kummallinen kuolema.
Rooleissa nähdään mm. Olli Rahkonen, Anna Victoria Eriksson, Aku Hirviniemi, Henrik Hammarberg, Pihla Pohjolainen, Lauri Ketonen ja Annina Rubinstein. Kuningas Arthurin näyttelijä julkistetaan koivun siitepölyn jo kutitellessa nenää, eli keväällä.
Kreisi ja vaativa musikaali
Spamalot perustuu Monty Pythonin hullu maailma -elokuvaan vuodelta 1975. Broadway-ensi-iltansa musikaali sai 2005 ja Tony-palkittiin vuolaasti. Se oli kantaesitetty vuotta aiemmin Chicagossa. Musikaalin on elokuvakäsikirjoituksen pohjalta kirjoittanut kuusipäisen Monty Python -ryhmän jäsen Eric Idle. Hän on myös säveltänyt pääosan lauluista. Näyttämömusiikki ja orkesterisovitukset ovat John DuPrez’n käsialaa. Komediaryhmän tutuista lauluista musikaalissa kuullaan muun muassa Life of Brian -elokuvan Always Look On The Bright Side Of Life sekä vuodelta 1980 Finland, Finland, Finland.
Miten tuo laulu kääntyy, musikaalin suomentaja Mikko Koivusalo vai kääntyykökään se?
– Heti ensi töikseni mietin juuri Finland-kappaletta, että onko sitä mitenkään mahdollista suomentaa. Kun siihen kaiken lisäksi pitäisi päästä väärin kuullun England/Finland-sanaparin tuloksena. Mutta kyllä siihenkin ratkaisu on löytynyt. Heh heh, sittenpä kuulette!, vastaa Koivusalo puhelimeen käännöspöytänsä äärestä Turun linnan kupeesta.
Spamalotin ohjaa Törnävän kesäteatteriin Monty Python -faniksi tunnustautuva, koomikko ja komediaohjaaja Mika Eirtovaara.
– Olen Monty Python -herännäinen ajalta, jolloin Suomessa oli komediatyhjiö. Kasariteinin pelastukseksi tuli kaapeli-TV, Filmnet ja muun muassa Monty Python -sarja. Minulla ja pienellä kaveriporukalla oli tunne, että muut ei tiedä tätä ja että tää on meidän juttu. Herännäisyys oli väkevää ja opettelimme sketsejä ulkoa.

Mikko Koivusalo suomentaa ja Mika Eirtovaara ohjaa Monty Python -musikaalin Törnävän kesäteatteriin Seinäjoelle. Kuva: Sami Kilpiö
Eirtovaara haluaa tavoittaa kesäesityksessä Pythonien hengen. Hän on ollut roolittamassa musikaalia.
– Ulkonäyttämölle tuotava musikaali tulee olemaan huikea ritariseikkailu niin katsojille kuin tekijöillekin. Näyttelijöiltä vaaditaan paitsi suurta lauluosaamista myös pienieleistä komediatajua, hän viittaa tyytyväisenä jo kiinnitettyihin tekijöihin.
Musikaalin lavastuksen suunnittelee Juho Lindström ja puvut Riikka Aurasmaa. Koreografi on Jyri Numminen, musiikin sovittaa Pekka Siistonen.
Pythonit täyttää 50 vee
Spamalot-musikaalin Suomen ensiesitys kesällä 2019 juhlistaa samalla brittiläisen komediaryhmän 50. merkkivuotta. Eric Idle on Seinäjoen esityksestä innoissaan.
Monty Python’s Flying Circus -sarjaa tehtiin vuosina 1969-1974. Sitä alettiin esittää Suomessa 1972, mutta hyllytettiin pian 20 vuodeksi. Monty Python and the Holy Grail -elokuva (1975) nähtiin suomeksi 1982. Lisäksi Monty Python on tehnyt muun muassa elokuvat Life of Brian (1979) ja The Meaning of Life (1983).
Monty Pythonin muodostivat Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones ja Michael Palin.
Törnävän kesäteatteri
Törnävänsaari on Seinäjoen keskustan tuntumassa oleva suosittu tapahtuma-, museo- ja ulkoilualue. Provinssirock-festivaalia on järjestetty alueella 40 vuotta ja kesäteatteria siellä on esitetty jo 60-luvulta lähtien. Törnävän kesäteatterissa on katettu katsomo ja reilut 690 katsomopaikkaa. Kesäravintola palvelee teatteriasiakkaita.
Monty Pythonin Spamalot saa kantaesityksensä 6. heinäkuuta 2019. Musikaaliesitykset yltävät elokuun loppuun saakka. Kesäteatterissa nähdään ensi suvena myös Stand Upia ja lastenteatteria.
Ohjelmistossa
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Blogi
26.7.2019
Keitä SPAMALOT-näyttelijät ovat IRL (in real life?)
-
Blogi
24.7.2019
ARVIO: Spamalot on viihdettä hyvällä tatsilla ja sopivan huonolla maulla
-
Blogi
24.7.2019
ARVIO: Syötävän hyvännäköinen musikaali Spamalot kunkku Arthurin eeppisestä matkasta on viihdettä koko kalalla
-
Blogi
24.7.2019
ARVIO: Spamalot on kulttuuriteko
-
Blogi
17.7.2019
Törnävä vai Broadway? Katso ja vertaa miten SPAMALOT-tuotannot eroavat toisistaan
-
Blogi
10.7.2019
Spamalot-musikaali lunasti odotukset Törnävänsaaressa – katso millaisissa tunnelmissa iltaa vietettiin!
-
Blogi
7.7.2019
Arvio: Törnävänsaari korkkasi Suomessa anarkistisen Spamalot-musikaalin
-
Tiedote
6.6.2019
Spamalot! Seinäjoen kaupunginteatteri tuo kesäteatteriin suuren maailman musikaalin
-
Blogi
22.5.2019
Monty Pythonia suomeksi!
-
Tiedote
2.4.2019
Törnävänsaaren linnasta rakentuu spamauttava kesäteatterikokemus
-
Tiedote
1.4.2019
Aku Hirviniemelle lukaali Törnävälle
-
Blogi
15.3.2019
Piparkakuista haarniskoiksi?
-
Tiedote
13.3.2019
Prinssirooleja tehnyt Juha Hostikka on vihdoin kuningas, kuningas Arthur
-
Tiedote
1.2.2019
Monty Python -koomikko iloitsee videolla. Eric Idle: Spamalot pääsee vihdoin kotiin, Suomeen
Samasta aiheesta

Mikä on esityksen kesto?