Tiedotteet
Xanadu tuo näyttelijä Antti Reinille hänen ensimmäisen musikaaliroolinsa
12.10.2022

Törnävän kesäteatterissa Seinäjoella Suomen kantaesityksensä saavan Xanadu-musikaalikomedian päärooleissa näyttelevät, laulavat ja tanssivat Mikael Saari, Aurora Manninen ja Antti Reini. Kuva: Anna Valtari
Yleisöäkin takuulla laulattava Xanadu-musikaalikomedia saa Suomen kantaesityksensä heinäkuussa 2023 Törnävän kesäteatterissa Seinäjoella. Näyttämölle sen tuo huippukokenut musikaalijengi ja yksi “ensikertalainen”.
Leffoista ja tv-sarjoista tuttu näyttelijä Antti Reini yllättää, kun puheeksi tulevat musikaali ja kesäteatteri.
– Kyseessä on ensimmäinen kesäteatteriesitykseni sekä musikaalini, joten tekemistä riittää yllin kyllin. Rakastan haasteita ja itseni kehittämistä näyttelijänä, joten tarjoukseen oli helppo vastata kyllä.
Reini päätyi Xanadu-musikaaliin ohjaaja Pauliina Saloniuksen kysyessä häntä liikemies-Dannyn ja ylijumala-Zeuksen kaksoisrooliin.
– Yritin miettiä ”boxin ulkopuolelta”, kuka näyttelijä olisi sopiva, karismaattinen tyyppi, kunnes tajusin: heureka, Antti Reini tietenkin! Hän on myös kova laulaja, Salonius muistuttaa.
80-luvun Xanadu-kulttielokuvassa Dannyn roolissa nähtiin leffalegenda Gene Kelly. Reini ei ota edeltäjästään paineita.
– Teatterin tekeminen ja ohjaajan vision ymmärtäminen on tärkeintä. Joo, ehkä kuljen Kellyn jalanjäljissä, mutta omin saappain, Reini nauraa.
Ehkä kuljen Gene Kellyn jalanjäljissä, mutta omin saappain.
Musikaalin tarina seuraa mystisen muusan, Clion, matkaa Olympus-vuorelta kalifornialaiseen rantakaupunkiin. Kira-nimiseksi ihmishahmoksi muuntautuneena hän rakastuu nuoreen taiteilijaan Sonnyyn, tavalliseen kuolevaiseen, mikä on jumalattarilta ehdottoman kiellettyä. Pian rakastavaiset ovat keskellä kaaosta, jossa ei säästellä kreikkalaisen mytologian taruolentojakaan: pelissä ovat Zeusta myöten myös jumalatar Afrodite ja muusat – sekä yksi kiinteistövälittäjä.
Niin ja perustetaanhan musikaalissa myös Xanadu-niminen rullaluistindisko.
– Xanadu on villi ja hurmoksellinen jukebox-musikaali, joka leikkii korniudella ja järjettömyyksillä täysin häikäilemättömästi ja vastustamattomasti. Se on tarina unelmien tavoittelusta, itseensä uskomisesta ja tietysti rakkaudesta. Xanadu jakaa rakkauden ilosanomaa, hilpeyttä ja iloa kaikenikäisille, Salonius listaa.
”Match made
in Heaven”
Musikaalikomedian rakastavaisina ja Xanadu-diskon perustavana pääparina laulavat näyttelijät Aurora Manninen ja Mikael Saari.
– Roolipalaset loksahtavat paikalleen, sillä Aurora ja Mikael ovat täysin kuin Kira ja Sonny. Molemmat säteilevät lavalla ja laulullisesti he paitsi istuvat tähän musikaaligenreen myös kuulostavat upealta yhdessä, Salonius iloitsee.
Toisensa Saari ja Manninen tuntevat ennestään muun muassa yhteistyöstä Kaj Chydeniuksen kanssa.
Manninen on ollut jo aiemmin kiinnostunut mahdollisista projekteista Seinäjoen kaupunginteatterissa.
– Olin oikeaan aikaan oikeassa paikassa ja sain roolin Kirana, joka seikkailunhaluisena ja määrätietoisena naisena vaikuttaa kerrassaan hurmaavalta hahmolta, Manninen sanoo.
Viime vuonna Teatterikorkeakoulusta valmistunut Manninen opiskeli maisterivaiheessa Taideyliopiston musiikkiteatterin opintokokonaisuudessa.
– Rakastuin musikaaleihin lukiolaisena, jolloin tein ensimmäisen suuren musikaaliroolini. Nyt kouluproduktioiden jälkeen Xanadu on ensimmäinen ammattimusikaaliproduktioni. Olen siitä kiitollinen.
Tässä musikaalissa Manninen tanssii tietysti myös rullaluistimin.
– Rullaluistelu ei todellakaan ole minulle tuttua entuudestaan, mutta innokkaana olen jo aloittanut luistelutekniikan harjoittelun Kallio Rainbow Rollersin kurssilla Helsingissä.
Sonny toivoo, että hänet löydettäisiin kotoa – ja niinhän siinä käykin!
Mikael Saarelle Xanadu on jo toinen musikaali Törnävän kesäteatterissa. Viime kesänä hän lauloi Murhan ja rakkauden käsikirja herrasmiehille -musikaalikomedian pääroolissa.
– Juttu oli vaativa, mutta saimme aikaan hienon esityksen. Koko mukana ollut jengi oli ihan naurettavan hyvä ja mikä parasta, ensi kesänä on luvassa samanlainen, kova tekijäporukka, Saari hehkuttaa.
Roolihenkilö Sonny, haahuileva taiteilija, on Saaresta tutunoloinen tyyppi.
– Hän tietää kyllä mitä haluaa, mutta aloitekyky ja rohkeus puuttuvat. Sonny toivoo, että hänet löydettäisiin kotoa – ja niinhän siinä käykin!
Xanadun kasarimusiikki on mieluisaa koko näyttelijäkolmikolle.
– Ja taatusti tuttua myös katsojille. Musiikki on ELO’n eli The Electric Light Orchestran riveistä tutun Jeff Lynnen sekä John Farrarin säveltämää. Mukana on monia hittejä, suurimpana tietysti Olivia Newton-Johnin laulamana tunnettu Xanadu. Käsikirjoittaja on Douglas Carter Beane, Salonius kertoo.
Mannisen, Saaren ja Reinin rinnalla musikaalikomedian rooleissa nähdään edelliskesiltäkin tutut Annina Rubinstein, Eeva Markkinen, Katriina Sinisalo, Elina Haikka, Jyri Numminen sekä uutena kasvona Ville Mäkinen. Musikaalin suomentaa Mikko Koivusalo ja sen ohjaa Pauliina Salonius. Koreografi on Jyri Numminen. Musiikin tuottaa Pekka Siistonen, lavastuksen suunnittelee Juho Lindström, puvut Timjami Varamäki, naamioinnin Aliina Ilonen ja äänet Sami Lust.
Xanadu-musikaalikomedia saa ensi-iltansa 8. heinäkuuta 2023 Törnävän kesäteatterissa, Seinäjoella.
Ohjelmistossa
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Blogi
9.7.2023
BLOGIARVIO: Vaahtokarkkeja Olympos-vuorella
-
Tiedote
16.6.2023
Törnävän kesäteatterissa Seinäjoella jo neljäs Broadway-musikaalin Suomen ensiesitys
-
Blogi
16.6.2023
Me tuomme teille Xanaduun
-
Blogi
13.6.2023
Mitä tarkoittaa xanadu?
-
Blogi
12.6.2023
Xanadussa soi kasaridisko
-
Blogi
12.6.2023
Ohjaajalta: Taikapölyä ja sydämen ääntä
-
Podcast
9.6.2023
Lämpiöelämää 3.5: Mitä pakkaa näyttelijä keikkalaukkuunsa mukaan?
-
Blogi
6.6.2023
Xanadu-lavastuksen takana on oppimista, kokeilua, erehdystä ja onnistumista
-
Tiedote
11.7.2022
Uutta: Törnävän kesäteatterissa nähdään ensi kesänä popmusikaali Xanadu
Samasta aiheesta

Vastaa