Väliaika
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
Podcast
Lämpiöelämää 4: keskustelua komediasta ja näyttelijän peruspäivästä
1.12.2020
Näyttelijän arki ja perustyöpäivä sekä komedian salat ovat pääaiheina tämänkertaisessa podcast-jaksossa, jossa teatterikuraattori Jelena Jokelinin vieraana on näyttelijä Jani Johansson.
Millaista on tehdä komediaa, farssia ja revyytä? Entä, miltä tuntuu, kun tekijöiden mielestä huippuhauska komedia ei kerta kaikkiaan sytytä yleisöä?
Vaikka Jani ei suostukaan kertomaan, mitä unta näki edellisyönä (sitä Jani siis usein harrastaa: nukkumista ja uniensa jakamista muille), paljastaa hän oman unelmansa teatteriin liittyen. Mikä se on – kuuntele podcast!
Koska nauhoitus tehtiin aikaisin aamulla, huomaa kaksikko puhuvansa välillä Janin kolmesta kanasta ja heidän täysin käsittämättömistä nimistään. Välillä vieraillaan mielikuvissa Janin kesämökin laiturilla ja perataan ahvenia.
|
Lämpiöelämää 4: keskustelua komediasta ja näyttelijän peruspäivästä |

Seinäjoen kaupunginteatterin äänitysstudion lasin takana poseeraavat (vai huutavat apua ja pyrkivät ulos?) näyttelijä Jani Johansson ja teatterikuraattori Jelena Jokelin. Kuva: Anna Valtari
Ohjelmistossa
-
Blogi
22.1.2021
Sohvakriitikolta: Pelkkänä korvana – muukalainen valloittaa majatalon!
-
Blogi
22.1.2021
Sohvakriitikolta: Pelkkänä korvana eli ulkomaalainen nauraa meille kaikille
-
Blogi
22.1.2021
Sohvakriitikolta: ”Ulukomaalainen meidän majataloon – muttei se ymmärrä mitään!”
-
Blogi
26.11.2020
Sohvakriitikolta: Herkullisia tilanteita ja hulvatonta komediaa
-
Blogi
10.11.2020
Blogiarvio: Amerikan pimeä Etelä piipahti lakeudelle
-
Blogi
7.11.2020
Pelkkänä korvana -komedian tekijät
-
Tiedote
2.11.2020
Näytelmä siitä, miten uusi pelottaa ja lopulta mullistaa kaiken hyväksi
-
Tiedote
12.10.2020
Karmean hauska ja lempeän lämmin komedia
-
Tiedote
1.4.2020
Komedia siitä, kun tyhjänpäiväinenkin keskustelu pelottaa
Samasta aiheesta


Vastaa