30.5.2014
Seinäjoen kaupunginteatteri teki taloudellisesti hyvän tuloksen, vaikka katsojatavoitteeseen ei kevään osalta yllettykään. Monipuolinen ja sosiaalisesti vastuuntuntoinen ohjelmistopolitiikka jatkuu ensi kaudellakin.
Pohjalaisten teattereiden suosituin esitys viime kaudella löytyi Seinäjoen kaupunginteatterista. 100 kesää 1000 yötä -revyyn on tähän mennessä nähnyt liki 21 000 katsojaa. Esitys jatkaa vielä kolmannelle kaudelle ja palaa ohjelmistoon lokakuussa.
Lähes sata näytöstä saanut Hiljaiset sillat teki 10 000:llä katsojallaan Vesa Tapio Valon kauden studionäyttämön katsojaennätyksen. Mannerheim ja kettujen sota -näytelmä ja lastenmusikaali Pieni tulitikkutyttö keräsivät molemmat reilut 5 000 katsojaa, Carnagen näki 1 500 katsojaa. Vierailevia esityksiä oli ohjelmistossa niin syys- kuin kevätkaudellakin.
Kaikkiaan esityksissä kävi 56 235 katsojaa. Keväällä Seinäjoen kaupunginteatteri keräsi 25 869 katsojaa. Syyskaudella 2013 katsojia oli 30 366. Näytäntökauteen mahtui 279 esitystä sekä lisäksi muita tapahtumia.
Kevään puhenäytelmät eivät päässeet odotettuun tulokseen.
– Otamme riskejä halutessamme tarjota monipuolista sisältöä. Uskon, että Kultalampi, joka sai keväällä reilut 6 000 katsojaa, rikkoo syksyllä kympin rajan, sanoo Valo.
Kuluneella kaudella vakiintui onnistunut yhteistyö eri yhteisöjen kanssa. Lapsille suunnattu teatterikasvatusnäytelmä Spotin teatteriseikkailu kierrätti reilut 1 000 katsojaa läpi teatteritalon. Karaoke-esityksen vierailevien artistien lahjoittamilla esiintymispalkkioilla taattiin sairaalaklovnityö vuodeksi Seinäjoen keskussairaalan lastenosastolla.
Seinäjoen kaupunginorkesterin ja seurakunnan kanssa toteutettiin toistamiseen suuri Ristin tie -tapahtuma ja perinne jatkuu ensi vuonna Mozartin Requiemilla.
Verstasteatterissa Paleltunut taivas nosti esiin uskonnollisen väkivallan, jota käsiteltiin liki täysien katsomoiden edessä. Kehitysvammaisten kanssa toteutettu kuningasnäytelmä saa jatkoa syksyllä. Kevätkauden päätteeksi järjestetty Tanssin aalto -tanssitapahtuma oli uusi avaus ja keräsi onnistuneesti yhteen maakunnan tanssin toimijat ja ystävät.
Toimitusjohtaja Marja-Leena Kallantie on taloudelliseen tilanteeseen suhteellisen tyytyväinen. Mm. teatterialan tärkeä mittari, keskilipun hinta on jatkanut nousuaan.
– Tuttua on, että tällä alalla on ylä- ja alamäkiä, siihen olemme varautuneet. Taloudellinen tasapaino on tärkeää ja luottavaisin mielin käyn syksyllä urani viimeiseen kauteen.
Kallantie jää Seinäjoen kaupunginteatterista eläkkeelle alkuvuodesta 2015.
Uusina näyttelijöinä talossa aloittavat Nätystä vasta valmistuneet Topi Kohonen ja Anna Ackerman. Kauden päätyttyä Seinäjoen kaupunginteatterin jättävät näyttelijät Tuomas Kiiliäinen ja Kai Bäckström sekä pitkään talossa työskennellyt näyttelijä Juha Kingelin.
Syyskausi alkaa 6. syyskuuta Paavo Haavikon komedialla Kaisa ja Otto, jonka ohjaa Kimmo Kahra. Irkkumusiikintäyteinen Seitsemännen portaan enkeli avaa studionäyttämön 17. syyskuuta. Sen ohjaa Taava Hakala.
Shakespearen 450. merkkivuotta juhlistetaan Antti Mikkolan ohjaamalla ja sovittamalla Romeo ja Julia -klassikolla. Ensi-ilta on suurella näyttämöllä 25. lokakuuta.
Pvm | Esitys | Näyttämö | |
---|---|---|---|
21.03.2025 klo 1800 | Eikä yksikään pelastunut | Alvar-sali | Osta liput |
21.03.2025 klo 1815 | Piina | Elissa-Studio | Osta liput |
22.03.2025 klo 1300 | Veljeni Leijonamieli | Alvar-sali | Osta liput |
22.03.2025 klo 1315 | Piina | Elissa-Studio | Osta liput |
22.03.2025 klo 1800 | Veljeni Leijonamieli | Alvar-sali | Osta liput |
22.03.2025 klo 1815 | Piina, K-18 | Elissa-Studio | Osta liput |
26.03.2025 klo 1000 | Veljeni Leijonamieli | Alvar-sali | Osta liput |
27.03.2025 klo 1200 | SEILI | Alvar-sali | Osta liput |
27.03.2025 klo 1215 | Piina | Elissa-Studio | Osta liput |
27.03.2025 klo 1815 | Piina | Elissa-Studio | Osta liput |
Vastaa