Tiedotteet
Kolmas nainen -yhtyeen tutut hitit soivat uudessa kotimaisessa musikaalissa
20.9.2017

Seinäjoen kaupunginteatteri tuo näyttämölle Kolmannen naisen ja Pauli Hanhiniemen musiikkiin perustuvan tarinan. Tästä asti aikaa -musikaali saa kantaesityksensä lokakuussa 2018.
Suurelle näyttämölle nousee vuoden kuluttua musiikintäyteinen, koskettava ja hauska tarina.
Tästä asti aikaa seuraa kahden unelmiaan tavoittelevan nuoren aikuisen ja näiden lähipiirin elämää. Se on realistinen kuvaus ihmisen tempoilusta yhteiskunnan asettamissa rappusissa ja ansoissa. Mutta se on myös rakkaustarina.
Kaiken lähtökohtana on Kolmas nainen -yhtyeen sekä muusikko ja lauluntekijä Pauli Hanhiniemen muiden kokoonpanojen musiikki. Niin näytelmän juoni kuin henkilötkin nousevat näiden laulujen maailmasta.
– Laulujen sisällöt ovat syvällisiä. Niissä on isoja kohtaloita, mutta myös ovelaa hauskuutta. Olen kirjoittanut henkilöille maailman, jossa he saavat kertoa salaiset tarinansa, ja jossa isoiltakaan jännitteiltä ei vältytä, kertoo näytelmän käsikirjoittaja Veera Tyhtilä.
Ihmiselon soundtrack
Musikaalissa on mukana tuttuja hittejä, mutta myös harvinaisempia helmiä Hanhiniemen pitkän uran ajalta.
– Kappaleet soivat musikaalissa yhteyksissä, jotka tarjoavat niihin uusia näkökulmia, sanoo Tyhtilä.
– Ja kuulostavat siltä miltä niiden pitääkin, tuttu Kolmas nainen -soundi tuntuu vahvana, lupaa musikaalin ohjaaja Christian Lindroos.
Pauli Hanhiniemi odottaa musikaalia malttamattomana. Hän ei ollut yllättynyt teatterin yhteydenotosta.
– Nyt on asialla joku, joka ei ole mennyt shokkiin runsaudenpulan edessä, vaan on tarpeeksi kylmäpäinen ja päättäväinen ottamaan käyttöön ne laulut, jotka tämän jutun pirtaan sopivat. Noista kappaleista on vuosien saatossa muodostunut monen ihmisen elämän soundtrack, myöntää Hanhiniemi.
Musikaalin ohjaa taiteellinen johtaja Christian Lindroos. Musiikkia tulkitsevat laulavat näyttelijät sekä teatterin kapellimestarin, Timo Ristilän johtama bändi. Näyttelijät ja muu työryhmä julkistetaan lähiviikkoina.
Musikaalilippujen myynti alkaa tiistaina 21. marraskuuta. Kantaesitys Alvar-näyttämöllä on 26. lokakuuta 2018.
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Blogi
9.10.2026
Ingmar Bergman
-
Blogi
28.9.2026
Me valmistamme teille Sarabande-näytelmän
-
Blogi
27.9.2026
Ennen kuin valot sammuvat – pieni johdatus Jääkärin morsiamen maailmaan
-
Video
18.9.2026
Ohjaaja Jarno Kuosa
-
Video
18.9.2026
Ohjaaja Anna-Elina Lyytikäinen
-
Video
18.9.2026
Jääkärin morsian -traileri
-
Blogi
16.9.2026
Blogiarvio: Sodan kaameus vyöryy katsojan syliin
-
Blogi
8.9.2026
Me olemme Jääkärin morsian
-
Tiedote
7.9.2026
Palkkaamme näyttelijöitä
-
Tiedote
17.8.2026
Jääkärin morsian jysäyttää Seinäjoen kaupunginteatterin kauden käyntiin
-
Blogi
13.8.2026
Ohjaajalta: ”Jääkärin morsian osoittaa toivon mahdollisuuden”
-
Blogi
4.8.2026
Juha Luukkonen: Huominen on astetta kauniimpi

Vastaa