Tiedotteet
Kivenkovat vierailut teatterin syksyssä
30.9.2015
Kiviä taskussa, Kivinen tie sekä hiekkakakkumestarit Tatu ja Patu vierailevat Seinäjoen kaupunginteatterissa lähiviikkoina.
Näyttelijä, koomikko, muusikko Mikko Kivinen juhlistaa tänä syksynä pitkää uraansa.
– Takana on 35 vuotta kiertämistä. Sitä on oltu räkäisissä kuppiloissa, suurissa saleissa ja lähes kaikkien teattereiden lavoilla, luettelee Kivinen ja avautuu:
– Välillä ei ole mennyt ihan putkeen, välillä ”sinnepäin” ja joskus on mennyt yllättävänkin hyvin.
Kivinen myöntää oppineensa taiteilijavuosiensa aikana.
– Ainakin sen, että ei tämä niin vakavaa ole. Ukulele vaan kainaloon ja menoksi. Elämä on elämistä varten.
Kivinen luo katseen menneisiin vuosiin Kivinen tie -juhlaesityksellään, joka nähdään Seinäjoen kaupunginteatterin suurella näyttämöllä 30. marraskuuta. Esityksen käsikirjoitus ja ohjaus on Kivisen ja Otto Kanervan yhteistyötä. Esityksen visualisointi on Pertti ”Fingerpori” Jarlan piirtämää.
Sitä ennen Seinäjoen kaupunginteatteriin palaa, yleisön pyynnöstä, vierailulle Martti Suosalon ja Mika Nuojuan Kiviä taskussa.
Hieno tarina ja sen uskomaton esittäjäkaksikko ovat tehneet näytelmästä kestosuosikin. Lokakuussa tulee kuluneeksi 13 vuotta siitä, kun esitys sai ensi-iltansa Helsingin kaupunginteatterissa.
Seinäjoella Kiviä taskussa nähdään 16. ja 17. lokakuuta.
Tatu ja Patu menevät nyt pihalle
Linnateatterin Tatu ja Patu esiintyvät Seinäjoella marraskuun alussa Outolan Pihatieteellisen instituutin virallisina asiantuntijoina ja perehdyttävät katsojia pihaleikkeihin.
Näytelmän nähtyään lapset osaavat kiivetä puuhun oikein, tuntevat hiekkakakun ja kuraveden väliset fysiikan lait sekä taitavat lumiukon rakentamisen.
Tatu ja Patu pihalla -näytelmä perustuu Aino Havukaisen ja Sami Toivosen lastenkirjoihin. Rooleissa Sami Markus ja Jaakko Loukkola. Esitykset 4. – 7. marraskuuta Elissa-näyttämöllä.
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Blogi
24.4.2026
Milloin opit lukemaan?
-
Tiedote
15.4.2026
Ylistetty Väylä nähdään nyt Elissa-näyttämöllä
-
Tiedote
25.3.2026
Ingmar Bergmanin Sarabande nähdään Suomen kantaesityksenä Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Tiedote
24.3.2026
Kummeli-ryhmä vierailee huhtikuussa Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Podcast
18.3.2026
Sohvakriitikolta: Viisi tähteä Seitsemälle koiraveljestä -näytelmälle
-
Blogi
13.3.2026
Blogiarvio: Koiraveljekset vievät suuren tarinan äärelle
-
Blogi
12.3.2026
Me teimme Seitsemän koiraveljestä -näytelmän
-
Tiedote
11.3.2026
Seinäjoen kaupunginteatterin syksyn komedia parodioi Alfred Hitchcockin trilleriklassikkoa
-
Podcast
10.3.2026
Lämpiöelämää-podcast 6.4: Koiruuksia ja koko perheen teatteria
-
Tiedote
4.3.2026
Lukutaito noussut omankin aikamme otsikoihin
-
Tiedote
24.2.2026
Erkki Tuomioja kertoo isoäidistään Hella Wuolijoesta Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Oppimateriaali
27.1.2026
Oppimateriaali: Seitsemän koiraveljestä

Vastaa