Tiedotteet
Rakkaita pettymyksiä rakkaudessa Seinäjoen kaupunginteatteriin
17.11.2015

Mia Vuorela (vas.), Jukka Puronlahti, Topi Kohonen ja Anna Ackerman. Kuva: Jukka Kontkanen, Seinäjoen kaupunginteatteri
Jouko Turkan ja Juha Turkan teatteritapaus palaa ensimmäisen kerran näyttämölle kantaesityskautensa jälkeen. Näytelmän sovittaa ja ohjaa Seinäjoen kaupunginteatterin studionäyttämölle Antti Mikkola.
”Paras kotimainen näytelmä viimeiseen 20:een vuoteen!” ”Aikansa teatteritapaus!”
Muun muassa näin on todettu Jouko Turkan ja Juha Turkan kirjoittamasta Rakkaita pettymyksiä rakkaudessa -näytelmästä. Vuonna 1996 kantaesitetty näytelmä varasti päähenkilökseen 21-vuotiaan Pekka Himasen, Suomen nuorimman filosofian tohtorin, ja kysyi: Miten voi olla filosofian tohtori, jos ei vielä tiedä rakkaudestakaan mitään?
Nyt näytelmä tulee Seinäjoen kaupunginteatteriin. Himanen joutuu Elissa-studiossa kovaan elämänkouluun, kun häntä rakastamaan ja kouluttamaan laitetaan päivälehden entinen päätoimittaja Madame, tämän nuori tytär Heru sekä eläkkeelle jäänyt vääpeli.
– Näytelmä on ylitsevuotava runsaudensarvi ja päätön komedia täynnä vimmaa, ajatusta ja tarkoitusta, lupaa esityksen myötä Seinäjoelle paluun tekevä ohjaaja Antti Mikkola.
Mikkolan käsissä tarina päivittyy uusin havainnoin ja tulkinnoin.
– Turkka kirjoitti teksteihin usein myös itsensä, niin tähänkin tarinaan. Se antaa mahdollisuuden työryhmälle käsitellä samalla Turkkaa itseään. Ihmettelemme, kuka oikein on tuo ristiriitainen teatterin nero, jota toiset palvovat ja toiset sylkevät?
Olennaisena osana esitystä on Romeo ja Julia -näytelmästä Mikkolan ohella tutun Tiiti Hynnisen valo- ja videosuunnittelu.
– Mukana on muun muassa ennen näkemätöntä elävää kuvaa isä-Turkasta.
20:ssa vuodessa Himanen on kasvanut valtakunnan filosofiksi. Jyrki Kataisen taannoin tilaama tulevaisuusraportti herätti mediassa suurta kohua ja jopa raivoa. Sinisessä kirjassa Himanen lanseeraa termin henkinen kestävyysvaje.
– No, eikö se ole juuri nyt? kysyy ohjaaja Mikkola.
Näytelmä saa ensi-iltansa 13. helmikuuta Elissa-studiossa. Rooleissa nähdään Mia Vuorela, Jukka Puronlahti, Topi Kohonen ja Anna Ackerman. Puronlahti opiskeli Teatterikorkeakoulussa Turkan kaudella ja pääsee tässä näytelmässä esittämään läheltä näkemäänsä teatterineroa.
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Tiedote
21.10.2026
M/S Romantic seilaa Törnävän kesäteatteriin!
-
Blogi
9.10.2026
Ingmar Bergman
-
Blogi
28.9.2026
Me valmistamme teille Sarabande-näytelmän
-
Blogi
27.9.2026
Ennen kuin valot sammuvat – pieni johdatus Jääkärin morsiamen maailmaan
-
Video
18.9.2026
Ohjaaja Jarno Kuosa
-
Video
18.9.2026
Ohjaaja Anna-Elina Lyytikäinen
-
Video
18.9.2026
Jääkärin morsian -traileri
-
Blogi
16.9.2026
Blogiarvio: Sodan kaameus vyöryy katsojan syliin
-
Blogi
8.9.2026
Me olemme Jääkärin morsian
-
Tiedote
7.9.2026
Palkkaamme näyttelijöitä
-
Tiedote
17.8.2026
Jääkärin morsian jysäyttää Seinäjoen kaupunginteatterin kauden käyntiin
-
Blogi
13.8.2026
Ohjaajalta: ”Jääkärin morsian osoittaa toivon mahdollisuuden”

Vastaa