Tiedotteet
Huippuklovnin konsertti kääntyy katastrofiksi
11.2.2014
Thomas Monckton on uusiseelantilainen klovni, jonka huippuhauska The Pianist -esitys on jo valloittanut eteläsuomalaisyleisön.
Konsertin pitäisi alkaa, mutta frakkiin pukeutunut pianisti on eksyksissä komean flyygelinsä äärellä. Kohta yleisölle selviää, ettei taiteilija taidakaan tuntea instrumenttiaan. Ainakin hän tuntuu löytävän flyygelistä ja sen sisältä jotain ihan muuta kuin Chopinin sulosäveliä.
The Pianist on konsertti, joka ei koskaan ala. Sen sijaan se on katastrofi, jollaisen vain klovni voi saada aikaan.
Esityksen luojia ovat notkea klovni Thomas Monckton ja tanssija, koreografi Sanna Silvennoinen. Loistavat arviot saanut The Pianist on kansainvälisesti toimivan suomalaisen nykysirkusryhmä Circo Aereon tuotantoa ja se kantaesitettiin syksyllä Aleksanterin teatterissa.
Noin tunnin mittaisessa esityksessä soi Tuomas Norvion sovittamana mm. Chopinin ja Haydnin musiikki.
The Pianist vierailee Seinäjoen kaupunginteatterin suurella näyttämöllä tiistaina 25. helmikuuta.
Thomas Monckton on Uudessa-Seelannissa syntynyt sirkustaiteilija, joka on opiskellut sirkusta CircoArtsissa Uudessa-Seelannissa ja fyysistä teatteria maineikkaassa Jacques Lecoqin koulussa Pariisissa. Thomas on voittanut lukuisia palkintoja, mm. Stand Out Performer- ja Best of Theatre -palkinnot Uudessa-Seelannissa.
Circo Aereo on yli 30:ssa maassa esiintynyt nykysirkusryhmä. Sanna Silvennoinen toimii Circo Aereossa esiintyjänä ja koreografina. Valosuunnittelija Juho Rahijärvi, äänisuunnittelija Tuomas Norvio sekä pukusuunnittelija Kati Mantere ovat työskennelleet Circo Aereon produktioissa useiden vuosien ajan.
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Tiedote
25.3.2026
Ingmar Bergmanin Sarabande nähdään Suomen kantaesityksenä Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Tiedote
24.3.2026
Kummeli-ryhmä vierailee huhtikuussa Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Podcast
18.3.2026
Sohvakriitikolta: Viisi tähteä Seitsemälle koiraveljestä -näytelmälle
-
Blogi
13.3.2026
Blogiarvio: Koiraveljekset vievät suuren tarinan äärelle
-
Blogi
12.3.2026
Me teimme Seitsemän koiraveljestä -näytelmän
-
Tiedote
11.3.2026
Seinäjoen kaupunginteatterin syksyn komedia parodioi Alfred Hitchcockin trilleriklassikkoa
-
Podcast
10.3.2026
Lämpiöelämää-podcast 6.4: Koiruuksia ja koko perheen teatteria
-
Tiedote
4.3.2026
Lukutaito noussut omankin aikamme otsikoihin
-
Tiedote
24.2.2026
Erkki Tuomioja kertoo isoäidistään Hella Wuolijoesta Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Oppimateriaali
27.1.2026
Oppimateriaali: Seitsemän koiraveljestä
-
Blogi
15.1.2026
Me teemme Solmussa-musikaalin
-
Tiedote
19.12.2025
Teatterivuosi 2025 osoitti: ”Taidetta tarvitaan avuksi hahmottamaan paikkaamme maailmassa”

Vastaa