Tiedotteet
Kansainvälistä tanssin päivää juhlistetaan Seinäjoella
28.4.2011
Pohjanmaan tanssin aluekeskus, tanssin läänintaiteilija Johanna Ikola sekä Seinäjoen kaupunginteatteri järjestävät yhdessä tanssin päivän gaalan. Kansainvälistä tanssin päivää vietetään perjantaina 29. huhtikuuta.
Gaalaan on kutsuttu esiintyjiä Seinäjoen tanssikouluista, Etelä-Pohjanmaan opistosta sekä Open Stage -tilaisuuksista. Pohjanmaan tanssin aluekeskus on järjestänyt Open Stage -katselmuksia Vaasassa, Kokkolassa sekä Seinäjoella vuodenvaihteen molemmin puolin. Tilaisuuksissa nuoret ja innokkaat yli 13-vuotiaat tanssinharrastajat esittivät omia koreografioitaan ja saivat ammattikoreografeilta (Mia Malviniemi, Hanna Korhonen ja Johanna Ikola) rakentavaa palautetta ja ohjausta koreografian teossa. Tavoitteena oli tarjota nuorille tanssijoille oma estradi esittäytymiselle ja uskallusta toteuttaa koreografisia ideoitaan. Open Stage -tilaisuuksia tullaan järjestämään myös jatkossa.
Tanssin päivänä Seinäjoen kaupunginteatterin Verstasnäyttämölle astuu kaiken kaikkiaan 25 tanssijaa. Gaalassa nuoret esittelevät itse omat teoksensa. He näkevät toistena teoksia ja saavat palautetta omalta ikäluokaltaan. Luvassa on noin tunnin mittainen tanssiesitys, jossa tanssin tyylilajit ovat vapaasti edustettuina.
Tanssinpäivän Gaala Seinäjoen kaupunginteatterin Verstasnäyttämöllä perjantaina 29. huhtikuuta kello 18. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Vuoden 2011 kansainvälisen tanssin päivän julistuksen on kirjoittanut belgialainen nykytanssin suurnimi Anne Theresa De Keersmaeker.
”Tanssi ylistää sitä, mikä tekee meistä inhimillisiä.
Kun tanssimme, käytämme hyvin luonnollisella tavalla kehoamme ja kaikkia aistejamme ilmaistaksemme iloa, surua ja asioita joista välitämme.
Ihmiset ovat aina tanssineet juhliakseen elämän tärkeitä hetkiä, ja kaikki inhimilliset kokemukset säilyvät kehomme muistissa.
Voimme tanssia yksin tai voimme tanssia yhdessä. Tanssiessamme jaamme sen mikä meissä on yhteistä ja sen, mikä tekee meistä erilaisia.
Minulle tanssi on tapa ajatella. Tanssin avulla voimme ruumiillistaa monimutkaisimmatkin ajatukset ja paljastaa sen, mitä ei voi nähdä tai nimetä.
Tanssi on silta ihmisten välillä. Se yhdistää taivaan ja maan.
Me kannamme maailmaa kehossamme.
Tanssi on viime kädessä osa suurempaa kokonaisuutta, tanssia jolla ei ole alkua tai loppua.”
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Blogi
9.10.2026
Ingmar Bergman
-
Blogi
28.9.2026
Me valmistamme teille Sarabande-näytelmän
-
Blogi
27.9.2026
Ennen kuin valot sammuvat – pieni johdatus Jääkärin morsiamen maailmaan
-
Video
18.9.2026
Ohjaaja Jarno Kuosa
-
Video
18.9.2026
Ohjaaja Anna-Elina Lyytikäinen
-
Video
18.9.2026
Jääkärin morsian -traileri
-
Blogi
16.9.2026
Blogiarvio: Sodan kaameus vyöryy katsojan syliin
-
Blogi
8.9.2026
Me olemme Jääkärin morsian
-
Tiedote
7.9.2026
Palkkaamme näyttelijöitä
-
Tiedote
17.8.2026
Jääkärin morsian jysäyttää Seinäjoen kaupunginteatterin kauden käyntiin
-
Blogi
13.8.2026
Ohjaajalta: ”Jääkärin morsian osoittaa toivon mahdollisuuden”
-
Blogi
4.8.2026
Juha Luukkonen: Huominen on astetta kauniimpi

Vastaa