1.9.2016
Syksyn ensimmäinen ensi-ilta Lainahöyhenissä on suuren luokan musikaali, jota varten Seinäjoen kaupunginteatterin äänentoistoon on panostettu uudella tavalla.
Seinäjoen kaupunginteatterin Alvar-salissa soivat balladit hempeästi, suuret kuoro- ja orkesterikohtaukset miellyttävän muhkeasti ja puhe kuuluu selkeästi.
Äänentoiston kuntoon saaminen oli yksi asioista, jonka vuoden vaihteessa teatterinjohtajana aloittanut Christian Lindroos halusi hoitoon pikimmiten.
– Talon jo olemassa olevaa äänikalustoa on säädetty ja hankittu hieman uutta. Lähitulevaisuudessa odottava teatteritekniikan remontti osaltaan täydentää nyt tehtyä työtä. Näillä näkymin se käynnistyy kesällä 2017.
Lainahöyhenissä-musikaalin äänisuunnittelusta vastaavat kotimaisen Wavemark-yhtiön Sakari Kiiski ja Timo Liski.
– Ääni on vaikea laji, koska siihen vaikuttaa teatterissa niin moni tekijä: näyttelijät, orkesteri, lavasteet ja katsomossa istuva yleisö. On erilaisia toimia, joilla ääntä voidaan täällä liikutella. Olemme pyrkineet tekemään parhaamme, että kuuluvuus olisi niin tasapuolinen kuin mahdollista joka katsomon jakkaralla, sanoo Sakari ”Sakke” Kiiski.
Kiiski listaa yksittäisiä toimia, joita Alvar-salissa on musikaalin ensi-illan alla tehty.
– Olemme virittäneet äänijärjestelmää ja näyttämön reunaan hankitut etukaiuttimet on käännetty katsomoon päin, mikä auttaa eturiveillä istuvia kuulemaan paremmin. Äänikuvaa on säädetty siten, että näyttelijän ääni kuuluisi siitä suunnasta, missä hän puhuu tai laulaa.
Lisäksi orkesterimuusikoille on hankittu henkilökohtaiset mikserit ja muun muassa näyttelijöiden mikrofonit on teipattu posken sijasta otsaan.
– Soundi on silloin parempi ja näyttelijän on helpompi toimia. Muutenkin tavoitteenamme on, että näyttelijöiden ja muusikoiden olisi hyvä työskennellä lavalla.
Ensi-iltaviikolla työ alkaa olla valmis. Kun ensimmäinen ennakkoyleisö saapuu saliin, Kiiski ei ennätä istua katsomoon vaan on äänipöydän takana ajamassa esityksen ääniä.
– Nyt alkaa selvitä, miten lava soi.
Pvm | Esitys | Näyttämö | |
---|---|---|---|
22.03.2025 klo 1300 | Veljeni Leijonamieli | Alvar-sali | Osta liput |
22.03.2025 klo 1315 | Piina | Elissa-Studio | Osta liput |
22.03.2025 klo 1800 | Veljeni Leijonamieli | Alvar-sali | Osta liput |
22.03.2025 klo 1815 | Piina, K-18 | Elissa-Studio | Osta liput |
26.03.2025 klo 1000 | Veljeni Leijonamieli | Alvar-sali | Osta liput |
27.03.2025 klo 1200 | SEILI | Alvar-sali | Osta liput |
27.03.2025 klo 1215 | Piina | Elissa-Studio | Osta liput |
27.03.2025 klo 1815 | Piina | Elissa-Studio | Osta liput |
28.03.2025 klo 1200 | SEILI | Alvar-sali | Osta liput |
28.03.2025 klo 1800 | SEILI | Alvar-sali | Osta liput |
Vastaa