fbpx

Teatterin verkkolehti

Blogi

Sopivasti äreä Palmun rooliin

17.12.2019

Esa Ahonen.

Kun näyttelijä Esa Ahonen kuuli, että Seinäjoen kaupunginteatterin ohjelmistoon tulee  tammikuussa 2020 Komisario Palmun erehdys, hän arveli saavansa hovimestarin roolin.
– Palmu on ikoninen rooli. Ei tullut mieleenkään, että minulle tarjottaisiin sitä. Omasta mielestäni olisin sopinut palvelijan rooliin.

Kaikkien aikojen kotimaiseksi elokuvaksi vuonna 2012 elokuvakriitikkojen valitsemassa Mika Waltarin romaaniin perustuvassa Komisario Palmun erehdys -elokuvassa (1960) Ahosen mainitseman hovimestarin roolin näytteli Leevi Kuuranne.

Elokuvassa Palmuna esiintyy Joel Rinne, joka on jo valmiiksi olemukseltaan jäyhä. Miten ihmeessä positiivinen ja hymyilevä Ahonen löytää itsestään kyynisen ja äreän poliisimiehen?
– Kyllä se jostain löytyy, löytyihän minusta Lapualaisoopperan Kosolakin, näyttelijä naurahtaa.

Esa Ahonen.

Miljöö luo tunnelman

Elokuvan suuresta suosiosta huolimatta Ahonen ei yritäkään jäljitellä Joel Rinnettä. Näyttelijä lähtee tekemään roolia puhtaalta pöydältä. Dekkaria ehdittiin harjoitella kolmisen viikkoa ennen joulutaukoa.
– Ei voi tietää, mitä roolista tulee. Siihen vaikuttaa niin moni asia, koko työryhmä; ohjaaja Panu Raipia ja muut näyttelijät, erityisesti Kokin ja Virran roolissa olevat Jani Johansson ja Eino Heiskanen.

Miljöö on luotu epookkiin, 1930-luvun lopulle, jolloin etsivällä oli päässään hattu ja kädessään suurennuslasi.
– Mieleen tulevat brittisarjat. Palmu on ehdoton pomo. Lienen roolihahmoni kanssa melko samanikäinen. Iän myötä näyttelemisestä tulee yhä mielenkiintoisempaa.

Antoisa tie laulajasta näyttelijäksi

Ahonen täytti hiljattain 60 vuotta. Hän on oppinut olemaan vastuuntunnoton ja oma itsensä.
– Elämä on matka itseen. Minulla on niin sosiaalinen työ, että tykkään olla vapaalla ihan itsekseni, ilman vastuuta kenestäkään. Ystäväni tietävät tämän ja ovat siitä vitsailleetkin. Kuuntelen klassista musiikkia kotona, se on parasta rentoutusta.

Ahonen on opiskellut laulua Sibelius-Akatemiassa ja työskenteli pitkään freelancerina ennen kiinnitystään Seinäjoen kaupunginteatteriin.
– Tutustuin eteläpohjalaisiin Ilmajoen musiikkijuhlien kautta. Ensimmäisen teatteriroolini näyttelijänä tein Seinäjoen kaupunginteatterissa. Tykkään näytellä; laulaminen ja näytteleminen ovat saman asian eri puolia. Työssä pitää pyrkiä aina parhaalle tasolle.

Komisario Palmun erehdys saa ensi-iltansa 25. tammikuuta 2020 Alvar-näyttämöllä. Komediallinen dekkari on ohjelmistossa toukokuun alkupäiviin saakka.

OUTI RANTALA
teksti ja kuva

Ohjelmistossa

Komisario Palmun erehdys

Kommentit (3)

    Eeva-Kaarina Vilke sanoo:

    Rakas kaverini Esa. Tuun katsomaan.

    Eeva-Kaarina Vilke sanoo:

    Rakas ystäväni Esa. Tulen katsomaan.

    teatterin tiedotus sanoo:

    Tervetuloa!

Lisää kommenttisi

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Seuraavat esitykset

PvmEsitysNäyttämö
30.11.2023 klo 1300 NIIN KUIN TAIVAASSA Alvar-sali Osta liput
30.11.2023 klo 1900 NIIN KUIN TAIVAASSA Alvar-sali Osta liput
01.12.2023 klo 1900 Ennen lintuja, tuoksuton esitys Alvar-sali Osta liput
01.12.2023 klo 1915 Kekkosen Tytär, tuoksuton esitys Elissa-katsomo Osta liput
02.12.2023 klo 1300 Ennen lintuja Alvar-sali Osta liput
02.12.2023 klo 1315 Kekkosen Tytär Elissa-katsomo Osta liput
02.12.2023 klo 1800 Ennen lintuja Alvar-sali Osta liput
02.12.2023 klo 1815 Kekkosen Tytär Elissa-katsomo Osta liput
03.12.2023 klo 1900 Lasse Hoikka & Souvarit 45v.-juhlakonsertti Alvar-sali Osta liput
07.12.2023 klo 1300 Ennen lintuja Alvar-sali Osta liput

Katso aikataulut