Tiedotteet
Mainio vierailuvalikoima Seinäjoen kaupunginteatterin syksyssä
24.4.2024
Monipuoliset vierailuesitykset tuovat lisäkatsottavaa Seinäjoen kaupunginteatterin yleisölle. Vierailuliput ovat ostettavissa tästä päivästä, 24. huhtikuuta alkaen.
Seinäjoen kaupunginteatterin syyskauden Seili-musikaalin ja Eikä yksikään pelastunut -trillerin lomassa näyttämöillä on sijaa myös vierailuesityksille.
– Meille tarjotaan vuosittain toistasataa esitystä ja määrä on vain kasvussa. Nyt syyskauden vierailuohjelmisto on pääosiltaan valmistunut, lisääkin on luvassa, taiteellinen johtaja Pauliina Salonius lupaa.
Heti syyskuussa Seinäjoelle saapuvat Miitta Sorvali, Sanna Stellan ja Anu Sinisalo. Heidän esityksensä Kaikki ystäväni nähdään peräti kahdesti, torstaina ja perjantaina 19. ja 20. syyskuuta Alvar-näyttämöllä.
Ihmisiltä kerättyihin tositarinoihin perustuva näytelmä juhlii ystävyyttä elämän kantavana voimana, mutta pohtii myös ystävyyssuhteiden kipukohtia ja yksinäisyyttä. Kaikki ystäväni riemastuttaa, lämmittää ja liikuttaa kuin sydänystävän seurassa vietetty ilta. Se on itsenäinen jatko-osa Kaikki äitini, kaikki tyttäreni ja Kaikki mieheni -esityksille.
Torstaina 26. syyskuuta synnyinsijoilleen vierailemaan saapuu Stand Up -koomikko Niko Kivelä. Alvar-näyttämöllä nähtävän Iso riski 2 -esityksen suositusikäraja on +15.
– Edellisellä kiertueella tuli mitattua missä suomalaisen yleisön sietoraja menee, joten on aika ottaa toinen riski. Tässä ei haasteta pelkästään katsojaa vaan koko maailma, Kivelä uhoaa.
Pienemmille katsojille sopiva teatterielämys on Mauri Kunnaksen kuvakirjaan perustuva Pippendorfin kirjavat kummitukset –esitys tiistaina ja keskiviikkona 1. ja 2. lokakuuta Elissa-studiossa.
Esityksen kummitusbongarikaksikon (Kalle Tulander ja Nestori Kyyrä) matka kummittelun hauskaan maailmaan vie Pippendorfin kartanon ullakolla, jossa he kohtaavan Luuranko-Leon, Mäkisen Papan Mörön ja muita iloisen värikkäitä haamuhahmoja.
Suositut Stand Up -vierailut saavat jatkoa Ilari Johanssonin tuodessa uuden Someoletettu-esityksensä keskiviikkona 13. marraskuuta Alvar-näyttämölle. Nykyilmiöistä eniten sosiaalinen media hämmentää ilman internetiä kasvanutta Johanssonia. Hän pohtii, onko ihmistä olemassakaan, jos ei ole somessa? Esityksen ikäraja on +18.
ShoWhatin 25-vuotisjuhlien kunniaksi rakennettu Turbojuhlashow kimaltaa 4. – ja 5. joulukuuta Seinäjoen kaupunginteatterin suurella näyttämöllä. Suomen drag-viihteen kuninkaalliset Osku Heiskanen ja Jarkko Valtee lupaavat show’n, joka viihdyttää ja kiihdyttää kovempaa kuin koskaan. Lavalla nähdään myös ShoWhatin tanssijat Antton Laine, Lasse Muuronen, Pasi Mäkelä ja Jari Peltola. Esityksen suositusikäraja on +12.
Martti Suosalon, Lotta Kuusiston ja pianisti Iiro Rantalan Neljä pientä annosta -musiikkikomediassa nähdään Illallinen yhdelle ja kolme muuta ratkiriemukasta elämystä keskiviikkona 11. joulukuuta Alvar-näyttämöllä. Suosalo venyy hovimestarista ja nuotinkääntäjästä suomalaiseksi perusmieheksi ja Rantala Iironin pianokoulun pedagogista sankarisolistiksi. Kuusisto on muun muassa illallisklassikon iäkäs syntymäpäiväsankari, neiti Sofie.
Ennen syksyä
Vielä ennen syyskautta nähdään Seinäjoen kaupunginteatterin keväässä Ronja ryövärintyttären lisäksi sunnuntaina 19. toukokuuta Nuori näyttämö -festivaali, jossa Tanssiteatteri TilleriTalleri Haapavedeltä esittää uuden teoksen Meistä, kärpäsistä sekä Etelä-Pohjanmaan Opiston teatterilinja uuden näytelmän Kakkua jaettavaksi. Myös tanssiopisto Miloff vierailee jokakeväiseen tapaansa teatterissa. Sunnuntaina 26. toukokuuta nähdään Liisa ihmemaassa fantasiatanssi- ja balettiteos.
Ja 15. elokuuta Törnävän kesäteatterissa vierailee tuttu ja suosittu Stand Up -jengi Niko Kivelä, Ali Jahangiri ja Ilari Johansson Komediafestivaali On The Road -kiertue-esityksellään, nyt jo kuudetta kertaa!

Sanna Stellan, Anu Sinisalo ja Miitta Sorvali tulkitsevat ystävyyden eri puolia Kaikki ystäväni -esityksessä.

Stand Up -koomikko Niko Kivelä haastaa katsojien lisäksi koko maailman. Kuva: Mira Tiinanen

Mauri Kunnaksen kuvakirjaan pohjautuvassa lastennäytelmässä näyttelijät Kalle Tulander ja Nestori Kyyrä bongaavat kummituksia.

Osku Heiskanen ja Jarkko Valtee tuovat tanssijoineen suurelle näyttämölle ShoWhat-turboshown.

Stand Up -koomikko Ilari Johansson pohtii, onko ihminen olemassakaan, jollei hän ole somessa?

Neljä pientä annosta -musiikkikomedia sisältää mm. Martti Suosalon ja pianisti Iiro Rantalan hulvattoman Nuotinkääntäjä-sketsin. Kuva: Jari Kivelä

Tuttu ja suosittu Stand Up -jengi Niko Kivelä, Ilari Johansson ja Ali Jahangiri naurattavat jälleen Törnävän kesässä.
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Tiedote
15.4.2026
Ylistetty Väylä nähdään nyt Elissa-näyttämöllä
-
Tiedote
25.3.2026
Ingmar Bergmanin Sarabande nähdään Suomen kantaesityksenä Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Tiedote
24.3.2026
Kummeli-ryhmä vierailee huhtikuussa Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Podcast
18.3.2026
Sohvakriitikolta: Viisi tähteä Seitsemälle koiraveljestä -näytelmälle
-
Blogi
13.3.2026
Blogiarvio: Koiraveljekset vievät suuren tarinan äärelle
-
Blogi
12.3.2026
Me teimme Seitsemän koiraveljestä -näytelmän
-
Tiedote
11.3.2026
Seinäjoen kaupunginteatterin syksyn komedia parodioi Alfred Hitchcockin trilleriklassikkoa
-
Podcast
10.3.2026
Lämpiöelämää-podcast 6.4: Koiruuksia ja koko perheen teatteria
-
Tiedote
4.3.2026
Lukutaito noussut omankin aikamme otsikoihin
-
Tiedote
24.2.2026
Erkki Tuomioja kertoo isoäidistään Hella Wuolijoesta Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Oppimateriaali
27.1.2026
Oppimateriaali: Seitsemän koiraveljestä
-
Blogi
15.1.2026
Me teemme Solmussa-musikaalin

Vastaa