30.3.2012
Fanny ja Alexander jatkaa syksyllä, Täti ja minä palaa tauolta huhtikuussa.
Ingmar Bergmanin vaikuttava Fanny ja Alexander jatkaa kevätkauden näytösten jälkeen Seinäjoen kaupunginteatterin Alvar-näyttämöllä myös syyskaudella 2012. Yleisön pyynnöstä erityisesti näytelmän päiväesityksiä on lisätty syksyn näytöskalenteriin.
Näytelmän keskeisissä rooleissa jatkavat Ritva Oksanen, Mia Vuorela, Ville Salonen, Heikki Vainionpää, Sari Jokelin ja Matti Suokonautio. Seinäjoen kaupunginteatterin Fanny ja Alexander on Anu Saaren ohjaus.
Syksyyn on kuitenkin vielä matkaa ja esitysvauhti Seinäjoen kaupunginteatterissa vain kiihtyy kesää kohden. Uusien ensi-iltojen – Kuningas Ei! 14. huhtikuuta sekäJääkuvia 28. huhtikuuta – lisäksi Täti ja minä palaa lavalle 18. huhtikuuta. Uudenvuodenaattona ensi-iltansa saaneen koskettavan komedian näytökset jatkuvat toukokuun lopulle saakka. Näytelmässä esiintyvät Jouko Enkelnotko,Eija-Irmeli Lahti sekä pienet lapsiavustajat.
Torstaina 12. huhtikuuta keskustellaan kasvuun kuuluvasta uhmasta. Miten lapset ja aikuiset pärjäävät kapinan pyörityksessä? Sitä pohtivat MLL:n Pohjanmaan piirin edustajana terveydenhoitaja Hannele Helinko, Kuningas Ei! -näytelmän käsikirjoittaja, kirjailija Esko Janhunen sekä samaisen näytelmän ohjaaja Eija-Irmeli Lahti.
Viikkoa myöhemmin 19. huhtikuuta torikokous tähyää harrastajateatterin tulevaisuuteen. Samaisessa tilaisuudessa julkistetaan Seinäjoen harrastajateatterikesän 2012 ohjelmisto, jonka on tänä vuonna valinnut ohjaajaLauri Maijala.
Kaikille avoimet torikokoukset alkavat kello 17. Torikokoukset järjestetään teatteriravintolassa.
Seinäjoen kaupunginteatteri tahtoo edistää perheiden yhdessäoloa ja kutsuu kaikenikäiset teatterinystävät iloiseen vapunaatonjuhlaan, jota vietetään lasten ehdoilla.
Ylälämpiössä tapahtuu tuolloin kuin vapputorilla: klovni vierailee, näyttelijät lukevat satuja, katutaiteilijat Reetta Valtari ja Felipe Garcia opettavat työpajassaan jonglöörausta, askarrellaan kruunuja, lauletaan ja leikitään sekä nähdään esitys Ylisen päiväkodin lapset suuressa hirviöjahdissa ja metsätontun myssyssä.
Yhteistyössä MLL:n Pohjanmaan piirin kanssa järjestettävään perhevappuun on vapaa pääsy. Hauskanpito alkaa kello 16.
Vappuaatto huipentuu kello 18 Alvar-näyttämöllä alkavaan Kuningas Ei! -näytelmään, johon liput kannattaa hankkia jo etukäteen.
| Pvm | Esitys | Näyttämö | |
|---|---|---|---|
| 11.11.2025 klo 1800 | Rajaton-konsertti | Alvar-sali | Osta liput |
| 12.11.2025 klo 1200 | Niskavuoren Heta | Alvar-sali | Osta liput |
| 12.11.2025 klo 1800 | Niskavuoren Heta | Alvar-sali | Osta liput |
| 13.11.2025 klo 1200 | Täydelliset häät | Alvar-sali | Osta liput |
| 13.11.2025 klo 1700 | Jännärikierros kulisseissa | Numeroimaton 100 | Osta liput |
| 13.11.2025 klo 1815 | Mustapukuinen nainen, K-18 | Elissa-näyttämö 2025 | Osta liput |
| 14.11.2025 klo 1800 | Täydelliset häät | Alvar-sali | Osta liput |
| 14.11.2025 klo 1815 | Mustapukuinen nainen | Elissa-näyttämö 2025 | Osta liput |
| 15.11.2025 klo 1300 | Täydelliset häät | Alvar-sali | Osta liput |
| 15.11.2025 klo 1315 | Mustapukuinen nainen | Elissa-näyttämö 2025 | Osta liput |
Vastaa