Teatterin verkkolehti

|

Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali

Blogi

Blogiarvio: Sukkelaa sanailua ja nokkelaa hörhöilyä

16.6.2025

Vaimoni on toista maata. Susanna Laine, Antti LJ Pääkkönen, Jani Johansson ja Katriina Sinisalo.

Törnävän kesäteatterin tuore komedia Vaimoni on toista maata on ammattitaidolla tehtyä päätöntä kohkaamista. Onnistuneen farssin tapaan esitys perustuu väärinkäsityksiin ja äkillisiin juonenkäänteisiin.

Tarina kertoo kahden pariskunnan kyläilystä. Helena ja Janne ovat umpirakastuneita höpöttäjiä. Kaikki on niin suloista ja söpöä, hani sitä ja hani tätä.

Vieraat Veera ja Risto ovat tullessaan riidelleet autossa, ja Veeralla on mökötys meneillään. Niinpä isäntäväki luulee häntä vierasmaalaiseksi ummikoksi. 

Tiukka hyvän mielen paketti.

Susanna Laine ja Antti LJ Pääkkönen istuvat mainiosti söpön isäntäparin osaan. Molemmat ovat varsinaisia sana-akrobaatteja. Sutkaukset ja selitykset lentelevät kuin säkenet ilmassa.

Katriina Sinisalo on karismaattinen Veera. Kuviteltu Hanistanian kieli pulppuaa hänen suustaan sukkelasti. Jani Johansson ilmehtii ja repeilee hurjaan tulkintaan hämmentyneen Riston roolissa.

Ohjaaja Pekka Laasonen on saanut osaavasta näyttelijänelikosta paljon irti. Ilmassa väreilevät niin kiukku, teeskentely kuin sähköisen eroottinen latauskin.

Ranskalaisen Gilles Dyrekin kirjoittama komedia pelaa ihmisten ennakkoluuloilla. Maahanmuuttajaksi heittäytyneen Veeran myötä aiheesta otetaan irti kaikki mahdollinen. Isäntäpari kerää muka avustukseksi kaikenlaista rikki mennyttä roinaa vuotavasta kahvinkeittimestä käkikelloon.

Väärinkäsitysten ansiosta kumpikin pariskunta joutuu tomuttamaan parisuhdettaan oikein kunnolla. Aitous voittaisi tässäkin teennäisyyden.

Pukusuunnittelija Leena Rintala on sonnustanut söpön isäntäparin Marimekon kuoseihin. Vierailla on tietenkin seksikästä mustaa yllään. Skandinaavisen valkoinen lavastuskoti on toimiva. Farssi tarvitsee monta ovea, joista ryntäillä.

Vaimoni on toista maata kestää väliaikoineen vajaat kaksi tuntia. Naurut nostattava kesähupailu on siis tiukka hyvän mielen paketti. Komedia opettaa katsojaa nauramaan itselleen, mutta toki myös kanssaeläjille.

RAIMO HAUTANEN 

Ohjelmistossa

Vaimoni on toista maata

Lisää kommenttisi

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Seuraavat esitykset

PvmKloNäyttämöNäytösLiput
Pe 16.1.202618:00AlvarTäydelliset häätOsta liput
Pe 16.1.202618:15ElissaMustapukuinen nainenOsta liput
La 17.1.202613:00AlvarTäydelliset häätOsta liput
La 17.1.202613:15ElissaMustapukuinen nainenTäynnä
La 17.1.202618:00AlvarTäydelliset häätOsta liput
La 17.1.202618:15ElissaMustapukuinen nainenOsta liput
To 22.1.202612:00AlvarNiskavuoren HetaOsta liput
Pe 23.1.202618:00AlvarNiskavuoren HetaOsta liput
To 29.1.202612:00AlvarTäydelliset häätOsta liput
Pe 30.1.202612:00AlvarTäydelliset häätOsta liput
Pe 30.1.202618:00AlvarTäydelliset häätOsta liput
Pe 30.1.202618:15ElissaMustapukuinen nainenOsta liput
La 31.1.202613:15ElissaMustapukuinen nainenOsta liput
La 31.1.202618:15ElissaMustapukuinen nainenOsta liput
Pe 6.2.202618:00AlvarNiskavuoren HetaOsta liput

Katso aikataulut

Tiedotteet

Lue tiedotteita