Tiedotteet
Dracula-komedian koomikot: ”Luvassa on notkeeta teatteria!”
29.5.2026

Mimiikan mestari Marc Gassot pistää Kaisa Helan, Heikki Helan, Jani Johanssonin ja Mia Vuorelan kaatuilemaankin. Kuva: Anna Valtari
Seinäjoen kaupunginteatterin kesälavalla nähdään viimeisen päälle tehtyjä tuotantoja. Tänä kesänä yleisön tulevat hurmaamaan Draculan koomikkokvartetti, huikea lavastus ja pöhkön hauska tarina.
Heikki Hela, Kaisa Hela, Mia Vuorela ja Jani Johansson tähdittävät Dracula – verimmäinen totuus -komediaa Törnävänsaaressa.
– Unelmaryhmä! Tämän esityksen katsomossa viihtyvät niin nuoret kuin vanhemmatkin komedian ja kesäteatterin ystävät, eikä Bram Stokerin Dracula-tarinaa tosiaankaan tarvitse tuntea ennalta. Esitys on kaikille vampyyrifaneille, mutta ennen kaikkea kaikille niille, jotka eivät voi sietää vampyyrimaailmaa!, ohjaaja Miika Muranen nauraa.
Brittilähtöinen komedia nähdään nyt ensi kertaa Suomessa. Virtuoottisille näyttelijöille kirjoitetun näytelmän on suomeksi punonut seinäjokelaislähtöinen Mikko Koivusalo, joten paikalliseen huumorisuoneen iskevää läppää on sitäkin luvassa.
Innostava
kesäpesti
– Törnävän kesäteatterissa olen nähnyt korkealaatuista, notkeeta teatteria. Sellaista siis sopii odottaa nytkin. Kesäteatterissa ihaninta on ihmisten kesämuudi, niin yleisössä kuin tekijöissäkin. Kunpa se letkeys säilyisi meissä suomalaisissa läpi vuoden, Heikki Hela toivoo.
Kaisa Hela on samaa mieltä ja lisää:
– Kesäteatteri on näyttelijöiden kesäsiirtola, yhteisöllinen leiri.
Jani Johanssonin mukaan kesäteatterissa on ihanaa näytellä.
– Se yleisön kuhina, se on maagista!
Mia Vuorelalle Dracula on 70. ensi-ilta Seinäjoen kaupunginteatterissa, jossa hän on työskennellyt syksystä 2003.
– Rakastan tehdä komediaa yleisön edessä ja odotukset ovat korkealla, koska vihdoin pääsen Törnävän kesäteatteriin ja vieläpä tällaisen taiteellisen ryhmän jäsenenä! Dracula on fyysinen teatterileikki, jollaista ei ole aikaisemmin Suomessa nähty. Se kruunaa sekä meidän että katsojien kesän.
Huikea
lepakkolinna
Muranen uskoo, että lavastuksen visuaalisuus tulee lyömään kaikki ällikällä.
– Lavastuksen muuntautuvine lepakkolinnoineen on suunnitellut Kati Lamppu, kymmenet puvut puolestaan Leena Rintala. Fyysisen ilmaisun mestari Marc Gassot luo näyttelijöille ”vauhtia ja vaarallisia tilanteita”, Muranen kertoo.
|
Dracula – verimmäinen totuus -komedia – Ensi-ilta ja Suomen kantaesitys pe 12.6.2026 |

Dracula – verimmäinen totuus -komedian kymmenet pöhkön hupaisat roolit näyttelevät Heikki Hela, Kaisa Hela, Jani Johansson ja Mia Vuorela. Kuva: Jukka Kontkanen, Emilia Kaupinmäki
Ohjelmistossa
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Blogi
27.5.2026
Bram Stoker ja Dracula
-
Tiedote
27.5.2026
Allsång på Östermyra avaa Törnävän kesäteatterin kauden
-
Tiedote
12.11.2025
Suomen kantaesitys: Dracula päivänvaloon Törnävän kesäteatterissa 2026
Samasta aiheesta

Vastaa