Tiedotteet
Kurkistuksia teatterin arkeen ja juhlaan
20.4.2015
Seinäjoen kaupunginteatterin kevääseen mahtuu esitysten ja muiden tapahtumien lisäksi vielä kaksi taiteilijatapaamista sekä ylälämpiöön ripustettu hieno kuvanäyttely.
Jukka Kontkasella on Seinäjoen kaupunginteatterissa kaksi näkyvää roolia.
Talon vahtimestarina hän on läsnä oleva ja tuttu hahmo esityksiin saapuvalle yleisölle. Teatterin esitys- ja mainoskuvissa puolestaan näkyvät tulokset Kontkasen lisätyöstä valokuvaajana.
Kontkasen mukaan toimet tukevat toisiaan.
– Koen olevani etuoikeutettu, kun voin tutustua näytelmiin jo etuajassa ja saan olla osa kulloistakin työryhmää. Siitä on hyötyä myös keskustellessani näytelmistämme katsojien kanssa esitysten väliajalla.
Kontkanen kuvaa nykyään kaikki teatterin omat esitykset. Vuosien saatossa otoksia on tallentunut tuhansia. Nyt hän on koonnut vähemmän nähdyistä kuvista näyttelyn teatterin ylälämpiöön.
Kuvat näyttävät yleisölle toisen, ja kolmannenkin, puolen teatterin elämästä. Mitä tapahtuu kulisseissa näytöksen aikana? Miltä näyttävät kuvat, joita ei syystä tai toisesta valittu mainokseen? Minkälaisessa hengessä henkilökunta työskentelee?
Inhimilliset ja positiiviset kuvat näyttäisivät, että hyvässä.
– Täällä työskentelee hyväsydämistä väkeä. Tallennan hetkiä ja kyllä tunnelma välittyy kuvissakin. Teatterikuvilla luodaan fiilistä monella tavalla. Ne ovat tärkeitä yleisölle mutta myös teatterin omalle väelle.
Toukokuun puoliväliin saakka esillä olevaan näyttelyyn voi tutustua vapaasti teatterin aukioloaikoina.
Toimitusjohtaja Kallantie ja ohjaaja Mikkola
Eläkkeelle siirtyvä toimitusjohtaja Marja-Leena Kallantie luo katseen menneeseen 40:ään teatterivuoteen keskiviikkona 29. huhtikuuta taiteilijatapaamisen vieraana. Kallantietä haastattelee rehtori ja taidekriitikko Raimo Hautanen, joka on kirjoittanut muun muassa Seinäjoen kaupunginteatterin 40-vuotishistoriikin.
Tilaisuus, johon on vapaa pääsy, alkaa ylälämpiössä kello 17.45. Illan Amadeus-esitys alkaa kello 19.
Jo pari päivää aiemmin, lauantaina 25. huhtikuuta, ohjaaja Antti Mikkola vierailee taiteilijatapaamisen tähtenä. Romeo ja Julia -näytelmän ohjaajaa haastattelee tuolloin teatterinjohtaja Vesa Tapio Valo.
Taiteilijatapaaminen ylälämpiössä alkaa kello 17 ja Romeo ja Julia -näytös kello 18.
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Tiedote
15.4.2026
Ylistetty Väylä nähdään nyt Elissa-näyttämöllä
-
Tiedote
25.3.2026
Ingmar Bergmanin Sarabande nähdään Suomen kantaesityksenä Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Tiedote
24.3.2026
Kummeli-ryhmä vierailee huhtikuussa Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Podcast
18.3.2026
Sohvakriitikolta: Viisi tähteä Seitsemälle koiraveljestä -näytelmälle
-
Blogi
13.3.2026
Blogiarvio: Koiraveljekset vievät suuren tarinan äärelle
-
Blogi
12.3.2026
Me teimme Seitsemän koiraveljestä -näytelmän
-
Tiedote
11.3.2026
Seinäjoen kaupunginteatterin syksyn komedia parodioi Alfred Hitchcockin trilleriklassikkoa
-
Podcast
10.3.2026
Lämpiöelämää-podcast 6.4: Koiruuksia ja koko perheen teatteria
-
Tiedote
4.3.2026
Lukutaito noussut omankin aikamme otsikoihin
-
Tiedote
24.2.2026
Erkki Tuomioja kertoo isoäidistään Hella Wuolijoesta Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Oppimateriaali
27.1.2026
Oppimateriaali: Seitsemän koiraveljestä
-
Blogi
15.1.2026
Me teemme Solmussa-musikaalin

Vastaa