Teatterin verkkolehti

|

Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali

Blogi

Puheenjohtajalta: Teatterin menestyksen avaimet

9.11.2024

Erityisesti viime vuodet ovat monin eri tavoin haastaneet teattereiden toimintaa. Netin ja monien eri kanavien kautta kotisohvasta on tullut kova kilpailija erilaisille kulttuuri- ja urheilu- ym. tapahtumille. Tarjontaa on runsaasti ja seuraaminen ei ole aina aikaan ja paikkaan sidottua.

Lähihistoriaan mahtuu myös muita merkittäviä huomioita. Vuonna 2020 alkanut Koronapandemia sulki ja rajoitti pitkään toimintaa. Seinäjoen kaupunginteatterissa toteutettiin tuolloin lomautukset. Heti perään alkoi Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan mikä nosti monella taholla, myös teatterissa kustannuksia ja heikensi talouskasvua. Talouden kiristyessä Suomen valtio joutuu viemään läpi merkittävät kulusäästöt, mikä näkyy jo nyt ja varmasti vielä lisää lähivuosina myös teattereissa. Samaan aikaan vuonna 2023 veimme läpi 60-vuotisjuhlavuoden, mikä osaltaan lisäsi väliaikaisesti kustannuksia.

Seinäjoen kaupunginteatterin katsojaluvut ja lipunmyyntitulot ovat kuitenkin kehittyneet myönteisesti. Koronan jälkeen teatterimme on nopeimpien joukossa palannut katsojamäärissä ennen pandemiaa edeltävään aikaan. Vuodesta 2012 nykypäivään Seinäjoen kaupunginteatterin lipunmyyntitulot ovat kasvaneet yli 40 prosenttia. Katsojaluvuissa pärjäämme samankokoisten kaupunkien teattereihin nähden hyvin. Uusin haaste on valtionosuuksien aleneminen, keskikokoiset teatterit menettävät suhteessa eniten. Vuonna 2025 Seinäjoen kaupunginteatterin valtionosuus alenee reilut 140 000 euroa. Sopeutustoimia on tehty ja tehdään mm. henkilösäästöjen, tarkan ohjelmistosuunnittelun ja seurannan kautta. Lippujen hintojen omatoimista nostamista rajoittaa monien asiakkaiden tiukentunut taloustilanne, verojen ym. kustannusten sekä arvonlisäveron neljän prosenttiyksikön nousu vuonna 2025.

Kuten Ilkka-Pohjalaisen pääkirjoituksessa (28.10.) todettiin, kaupunginteatteri on edelleen arvostettu kulttuurin lippulaiva, jota tarvitaan Seinäjoella ja maakunnassa. Eri toimenpiteillä ja ajan vaatimukset huomioiden varmistamme, että se on sitä tulevinakin vuosina.

ESA NUOTTIVAARA
Seinäjoen kaupunginteatterin hallituksen puheenjohtaja

Nuottivaaran kirjoitus on julkaistu la 9.11.2024 Ilkka-Pohjalaisessa. 

 

Lisää kommenttisi

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Seuraavat esitykset

PvmEsitysNäyttämö
11.11.2025 klo 1800 Rajaton-konsertti Alvar-sali Osta liput
12.11.2025 klo 1200 Niskavuoren Heta Alvar-sali Osta liput
12.11.2025 klo 1800 Niskavuoren Heta Alvar-sali Osta liput
13.11.2025 klo 1200 Täydelliset häät Alvar-sali Osta liput
13.11.2025 klo 1700 Jännärikierros kulisseissa Numeroimaton 100 Osta liput
13.11.2025 klo 1815 Mustapukuinen nainen, K-18 Elissa-näyttämö 2025 Osta liput
14.11.2025 klo 1800 Täydelliset häät Alvar-sali Osta liput
14.11.2025 klo 1815 Mustapukuinen nainen Elissa-näyttämö 2025 Osta liput
15.11.2025 klo 1300 Täydelliset häät Alvar-sali Osta liput
15.11.2025 klo 1315 Mustapukuinen nainen Elissa-näyttämö 2025 Osta liput

Katso aikataulut