Väliaika
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
Blogi
Ohjaajalta: Särkynyt sydän etsii kostoa
31.10.2025
Mustapukuinen nainen (The Woman in Black) on Lontoon West Endin toiseksi pisimpään ohjelmistossa ollut näytelmä, joka on nähty myös monilla näyttämöillä ympäri Suomea. Se kertoo sydämensä särkeneestä levottomasta hengestä, joka etsii kostoa 1900-luvun alun Englannissa.
Siellä tapaamme lakimies Arthur Kippsin (Esa Ahonen), joka on elänyt pelossa monia vuosia. Hän palkkaa nuoren näyttelijän (Tomi Turunen) avukseen käymään läpi kauan sitten kokemiaan tapahtumia ja kertomaan tarinansa saadakseen siltä näin rauhan. Mutta, mitä pidemmälle ja syvemmälle menneeseen miehet yhdessä sukeltavat, sitä todellisemmaksi kaikki muuttuu. Lopulta mennyt ja nykyinen sekoittuvat ja näytelmän maailma sulkee sisäänsä koko teatterin.
Tervetuloa nauttimaan ja kauhistumaan tästä klassikosta, jota esitetään syksyllä ja keväällä Seinäjoen kaupunginteatterin intiimillä Elissa-näyttämöllä!
JERMO GRUNDSTRÖM
ohjaaja
Ohjelmistossa
-
Podcast
9.12.2025
Lämpiöelämää-livepodcast 6.3: näyttelijä Tomi Turunen
-
Blogi
7.11.2025
Blogiarvio: Levoton henki hiipii kostopuuhissa
-
Blogi
3.11.2025
Sohvakriitikolta: Joskus on hyvä kokea jotain uutta
-
Blogi
3.11.2025
Sohvakriitikolta: Teatterissa raottuu ovi toiseen maailmaan
-
Blogi
31.10.2025
Me teimme Mustapukuinen nainen -näytelmän
-
Blogi
30.10.2025
Markku Siltala: Elämää henkien kanssa
-
Blogi
17.8.2025
Tunnelmalliset pikkujoulut Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Oppimateriaali
16.8.2025
Oppimateriaali: Mustapukuinen nainen
-
Tiedote
13.8.2025
Syksyssä Niskavuori-klassikko, kummitusnäytelmä ja katastrofikomedia
-
Blogi
17.6.2025
Ohjaaja: ”Näette, mitä kaikkea teatteri voikaan olla!”
-
Tiedote
9.4.2025
UUTTA: Rehtiä komediaa ja hyytävä kummitusnäytelmäkin Seinäjoen kaupunginteatterin syksyssä
Samasta aiheesta

Vastaa