fbpx

Teatterin verkkolehti

Podcast

Lämpiöelämää 6: Äänimaailmojen luominen näyttämölle sekä musikaalimiksaus

1.3.2021

Kuudennessa jaksossa teatterikuraattori Jelena Jokelinin vieraaksi studioon saapuivat Seinäjoen kaupunginteatterin äänimestarit Riku Metsä-Ketelä ja Tomi Rintamäenpää.

Äänimestarimme kertovat muun muassa siitä, mistä äänisuunnittelussa ylipäätään on kysymys, mitä se on parhaimmillaan, miten musikaalimiksaus eroaa bändikeikkojen miksauksesta, mistä äänimateriaalia voi löytää ja minkälainen on äänimestarin tyypillinen työpäivä.

Miehet kertovat Seinäjoen kaupunginteatterin remontin tuomista muutoksista ja parannuksista äänikalustoon. Selvitetyksi tulee myös se, miksi musikaaleissa toisinaan laulunumeron jälkeen saattaa mennä hetki ennen kuin puhutusta tekstistä saa jälleen selvää.

Ja koska äänijaksosta on kyse, saadaan myös kuulla hauskoja ääni- ja musiikkinäytteitä. Jos siis haluat tietää, miltä esimerkiksi kuulostaa se, kun naisen käsilaukku putoaa studion lattialle, älä ohita tätä jaksoa!

Podcast

Lämpiöelämää 6: Äänimaailmojen luominen näyttämölle sekä musikaalimiksaus

 

Lämpiöelämää-podcast. Riku Metsä-Ketelä (vas.), Jelena Jokelin ja Tomi Rintamäenpää.

Teatterikuraattori Jelena Jokelinin vieraina Lämpiöelämää-podcastissa ovat tällä kertaa Riku Metsä-Ketelä (vas.) ja Tomi Rintamäenpää. Kuva: Anna Valtari

Lisää kommenttisi

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Seuraavat esitykset

PvmEsitysNäyttämö
06.10.2023 klo 1900 NIIN KUIN TAIVAASSA Alvar-sali Osta liput
07.10.2023 klo 1300 NIIN KUIN TAIVAASSA Alvar-sali Osta liput
07.10.2023 klo 1800 NIIN KUIN TAIVAASSA Alvar-sali Osta liput
12.10.2023 klo 1815 Kekkosen Tytär, teosesittely Elissa-katsomo Osta liput
13.10.2023 klo 1900 NIIN KUIN TAIVAASSA Alvar-sali Osta liput
14.10.2023 klo 1300 NIIN KUIN TAIVAASSA Alvar-sali Osta liput
14.10.2023 klo 1800 NIIN KUIN TAIVAASSA Alvar-sali Osta liput
21.10.2023 klo 1300 NIIN KUIN TAIVAASSA Alvar-sali Osta liput
21.10.2023 klo 1800 NIIN KUIN TAIVAASSA Alvar-sali Osta liput
24.10.2023 klo 1815 Ennen lintuja, teosesittely Alvar-sali Osta liput

Katso aikataulut