Podcast
1.11.2020
Tervetuloa kuuntelemaan Seinäjoen kaupunginteatterin Lämpiöelämää-podcastia!
Kolmannessa jaksossa teatterikuraattori Jelena Jokelinin vieraina ovat Seinäjoen kaupunginteatterin valovoimaiset näyttelijättäret Mia Vuorela ja Henna Sormunen.
He käsittelevät tasa-arvoasioita, naisen asemaa suomalaisessa teatterissa sekä sitä, miten erilaisia nais-ja miesroolit näyttämöllä ovat.
– Nämähän ovat todella isoja asioita, mutta onnekseni pystyn toteamaan, että meidän teatterimme pyrkii noudattamaan tasa-arvoa niin rekrytoinneissa kuin ihan kaikessa muussakin toiminnassa koko ajan. Tasa-arvokeskustelu jatkuu kiivaana valtakunnallisella tasolla ja tekemistä on vielä paljon ennen kuin voidaan sanoa, että olemme täysin yhdenvertainen kansakunta. Mutta sitä kohti pyrimme, toteaa Jokelin.
Lämpiöelämää 3: Keskustelua naisen asemasta teatterissa |
Seinäjoen kaupunginteatterin äänitysstudion lasin takana poseeraavat teatterikuraattori Jelena Jokelinin tämänkertaiset Lämpiöelämää-podcastin (kesk.) vieraat, näyttelijät Henna Sormunen (vas.) ja Mia Vuorela. Kuva: Anna Valtari
Aladdin ja taikalamppu Aleksis Kivi Epäkuolleet Esitystalous Evita Humiseva harju Hyväs tällis Kaaos Kaisa ja Otto Koirien Kalevala Komisario Palmun erehdys Kuin ensimmäistä päivää Kvartetti Lainahöyhenissä Lapualaisooppera Messias tuloo! Murhaloukku Myymälävarkaan käsikirja Nimeni on Susanna Näytelmä joka menee pieleen Pelkkänä korvana Peppi Pitkätossu Psykhe Päiväristeily Pöyrööt Rakkaita pettymyksiä rakkaudessa Rakkaudesta rokkiin Romeo ja Julia Rouva C. Saarnaaja Sarjahurmaajat Seitsemännen portaan enkeli Siantappajat Something Rotten Spamalot Syyssonaatti Tästä asti aikaa Täällä Pohjantähden alla Villi 50-luku Yksi mies kaksi pomoa
Teatteriliput yli kahden hengen seurueille myydään poikkeusaikana ainoastaan teatterin lippumyymälästä. Samassa taloudessa asuvat tai päivittäin toistensa kanssa tekemisissä olevat henkilöt voivat ostaa vierekkäiset paikat.
Pvm | Klo | Näyttämö | Näytös | Liput |
---|---|---|---|---|
Ke 07.04. | 10:00 | Alvar | Peppi Pitkätossu | Täynnä |
To 08.04. | 18:00 | Alvar | Peppi Pitkätossu | Tilaa » |
La 10.04. | 13:00 | Alvar | Humiseva harju | Tilaa » |
La 10.04. | 18:00 | Alvar | Humiseva harju | Tilaa » |
Ma 12.04. | 19:00 | Alvar | Kiviä taskussa | Tilaa » |
Ti 13.04. | 19:00 | Alvar | Kiviä taskussa | Tilaa » |
Ke 14.04. | 19:00 | Alvar | Valehtelijan peruukki | Tilaa » |
To 15.04. | 18:00 | Alvar | Peppi Pitkätossu | Tilaa » |
Pe 16.04. | 13:00 | Alvar | Humiseva harju | Täynnä |
Pe 16.04. | 19:00 | Alvar | Humiseva harju | Tilaa » |
La 24.04. | 13:00 | Alvar | Humiseva harju | Tilaa » |
La 24.04. | 18:00 | Alvar | Humiseva harju | Tilaa » |
To 29.04. | 19:00 | Alvar | Humiseva harju | Tilaa » |
Pe 30.04. | 10:00 | Alvar | Peppi Pitkätossu | Täynnä |
Ti 04.05. | 10:00 | Alvar | Peppi Pitkätossu | Täynnä |
Vastaa