Tiedotteet
Eija-Irmeli Lahden Loppuhalauskompleksi palaa Verstasteatteriin
3.10.2016

”Kumikana, s’on ny muotia!”
Sinikka Nopolan aikuisille kirjoittamat hupaisat jutut heräävät henkiin Eija-Irmeli Lahden soolossa.
Loppuhalauskompleksi ja muita riskejä sai kevätkaudella niin innostuneen vastaanoton yleisöltä, että se palaa ohjelmistoon.
Sinikka Nopola mielletään usein lasten- ja nuortenkirjailijaksi. Eija-Irmeli Lahdelle räätälöidyssä sooloesityksessä pääsee esille kirjailijan riemastuttavan terävä kyky havainnoida aikuismaailman tunnistettavia tilanteita.
Nopolan huumori hykerryttää. Se on sarkastista ja itseironista. Hänen sanavalintansa ovat ytimekkäitä ja yllättäviä. Ja se sopii Lahden suuhun, joka siirtyy näytelmässä sujuvasti tilanteesta ja henkilöstä toiseen.
Lahti pitäytyy täysin Nopolan tekstissä.
– Ominkin sanoin tarinat voisi kertoa, mutta Nopola kirjoittaa vastustamattomia sanakukkasia, jotka on esitettävä niin kuin ne on kirjoitettu.
Näytelmää ovat ohjaaja-näyttelijä Eija-Irmeli Lahden kanssa työstäneet visuaalisuudesta Lahden kanssa vastaava Airi Lakso, valosuunnittelija Hannu Raja–aho, äänisuunnittelija Sami Silén ja pukusuunnittelija Riikka Aurasmaa.
Loppuhalauskompleksi ja muita riskejä koostuu yli kymmenestä Nopolan tekstistä. Se kantaesitettiin maaliskuussa 2016 Verstasteatterissa. Uusintaensi-ilta koittaa keskiviikkona 12. lokakuuta.
Kuvia esityksestä: http://seinajoenkaupunginteatteri.fi/medialle/kuvapankki/loppuhalauskompleksi-ja-muita-riskeja/
Esityksen traileri: https://youtu.be/U06GnLTGp2M
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Tiedote
29.5.2026
Dracula-komedian koomikot: ”Luvassa on notkeeta teatteria!”
-
Blogi
27.5.2026
Bram Stoker ja Dracula
-
Tiedote
27.5.2026
Allsång på Östermyra avaa Törnävän kesäteatterin kauden
-
Tiedote
13.5.2026
Ikoninen Peter Pan lentää ensi keväänä Seinäjoen kaupunginteatterin suurelle näyttämölle
-
Blogi
24.4.2026
Milloin opit lukemaan?
-
Tiedote
15.4.2026
Ylistetty Väylä nähdään nyt Elissa-näyttämöllä
-
Tiedote
25.3.2026
Ingmar Bergmanin Sarabande nähdään Suomen kantaesityksenä Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Tiedote
24.3.2026
Kummeli-ryhmä vierailee huhtikuussa Seinäjoen kaupunginteatterissa
-
Podcast
18.3.2026
Sohvakriitikolta: Viisi tähteä Seitsemälle koiraveljestä -näytelmälle
-
Blogi
13.3.2026
Blogiarvio: Koiraveljekset vievät suuren tarinan äärelle
-
Blogi
12.3.2026
Me teimme Seitsemän koiraveljestä -näytelmän
-
Tiedote
11.3.2026
Seinäjoen kaupunginteatterin syksyn komedia parodioi Alfred Hitchcockin trilleriklassikkoa

Vastaa