Tiedotteet
Voiko väliaplodeja antaa, Maria Pere?
15.4.2013
Lauantain monipuolisen näytöspäivän avaa näyttelijätapaaminen
Hiljaiset sillat -näytelmän Caroline-tyttärenä katsojille syksyllä esittäytynyt näyttelijä Maria Pere näyttelee ja laulaa kevätkauden viimeiset näytökset Pieni tulitikkutyttö -musikaalin pääroolissa.
Pereä ilahduttaa se, miten hyvin koko perheen musikaali on kiinnostanut kaikenikäisiä katsojia. Katsomossa on lasten ja nuorten lisäksi vanhempia ja opettajia mutta myös muita aikuisia, jotka haluavat nähdä koskettavan tarinan.
Eri-ikäisen yleisön edessä näyttelijän kannattaa pitää pää kylmänä.
– Pienemmät seuraavat tapahtumia tarkasti, jos ulospäin ei siltä aina vaikuttaisi. Näyttelijänä on ymmärrettävä, että he pitävät esityksestä, vaikkei väliaplodeja tulisikaan.
Pere kertoo työstään jo kello 11 alkavassa kaikille avoimessa näyttelijätapaamisessa lauantaina 20. huhtikuuta. Pieni tulitikkutyttö -musikaalin päivänäytös on kello 12.
Päivän mittaan näyttämöillä nähdään myös Mies maailman huipulla – Peer Gynt,Myötätunto sekä vierailuesitys Mitä sais olla?
Teatterin verkkolehti
|
Tiedote / Blogi / Video / Podcast / Oppimateriaali
-
Blogi
9.10.2026
Ingmar Bergman
-
Blogi
28.9.2026
Me valmistamme teille Sarabande-näytelmän
-
Blogi
27.9.2026
Ennen kuin valot sammuvat – pieni johdatus Jääkärin morsiamen maailmaan
-
Video
18.9.2026
Ohjaaja Jarno Kuosa
-
Video
18.9.2026
Ohjaaja Anna-Elina Lyytikäinen
-
Video
18.9.2026
Jääkärin morsian -traileri
-
Blogi
16.9.2026
Blogiarvio: Sodan kaameus vyöryy katsojan syliin
-
Blogi
8.9.2026
Me olemme Jääkärin morsian
-
Tiedote
7.9.2026
Palkkaamme näyttelijöitä
-
Tiedote
17.8.2026
Jääkärin morsian jysäyttää Seinäjoen kaupunginteatterin kauden käyntiin
-
Blogi
13.8.2026
Ohjaajalta: ”Jääkärin morsian osoittaa toivon mahdollisuuden”
-
Blogi
4.8.2026
Juha Luukkonen: Huominen on astetta kauniimpi

Vastaa